Výchova dívek v Čechách

Mladý a chudý spisovatel Oskar Viegh dostane zajímavou nabídku - vyučovat literaturu mladou, osmnáctiletou dceru milionáře Krále. Peníze jsou potřeba, také manželka ho přemlouvá, ale on si raději celý příběh vysní:

Zpočátku s ním dívka nechce ani mluvit, pouští si metal a její pokoj vypadá jak jeskyně Nicka Cavea. Postupně jí však spisovatel a učitel, neustále citující klasiky, začne být sympatický, dokonce ho odvolá z jeho dovolené.

Spisovatel a dívka se sbližují, spí spolu, milují se např. i ve zkušebních kabinkách v obchodě s oděvy. Ona pak nastoupí jako učitelka na stejnou školu, jako Oskar, ale bere učitelství tak vážně, že dochází k rozchodu. Pak si začne s Američanem a má vlasy nazeleno, pak chodí s klukem, který ji nutí demonstrovat za práva zvířat na kožešinu, dá se na víru a nakonec spáchá sebevraždu.

Tím však končí vymyšlený příběh, který Oskar dopíše a vydá. Náhle si však pro podpis přichází skutečná dcera milionáře Krále a má dotaz: Jak by to s námi bylo ve skutečnosti?

Producent: Česká televize, TS Čestmíra Kopeckého
Realizace: ČR 1997
Distributor: Bontonfilm a.s.
Slogan: Film natočený podle románu Michaela Viewegha
Stopáž: 115 minut, barevný, 35 mm kopie
Žánr: tragikomický milostný příběh
Scénář: Václav Šašek podle stejnojmenného románu Michaela Viewegha
Dramaturgie: Bedřich Ludvík
Režie: Petr Koliha
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Miki Jelínek
Střih: Jiří Brožek
Zvuk: Karel Jaroš
Výprava: Ondřej Nekvasil
Produkce: Ilona Jirásková

Hrají:

 Anna Geislerová (Králova dcera), Ondřej Pavelka (Oskar Viegh), Vilma Cibulková (jeho žena), Milan Lasica (Král), Jan Kačer, Jana Švandová, Lenka Termerová, Jana Smutná (učitelský sbor)